Zaburzenia potencji są niezwykle uciążliwą przypadłością nawet młodych mężczyzn. U nich często wynikają one z podłoża psychogennego.

W jaki sposób dochodzi do zaburzeń wzwodu o podłożu psychogennym?

Niemal każdy mężczyzna spotkał się w swoim życiu z sytuacją, kiedy nie wystąpiła u niego erekcja czy też była ona słabej jakości, a jej długość trwania nie pozwoliła na odbycie stosunku płciowego. Przyczyną takiego zdarzania może być między innymi intensywny stres w pracy, przemęczenie organizmu, zbyt mała ilość snu czy też spożycie sporej ilości alkoholu. Mężczyzna nie ma ochoty na stosunek z partnerką, jeśli jego myśli krążą wokół pracy, nie może skupić się na drugiej osobie, a jego organizm jest zbytnio zmęczony na jakąkolwiek aktywność. Często po takim nieudanym stosunku, mężczyzna przystępujący do kolejnej próby, tym razem w lepszym stanie psychicznym i fizycznym, bez trudu uzyskuje wzwód. Jednakże nie zawsze tak jest. Niektórzy panowie są bardziej wrażliwi albo mają pewne specyficzne cechy charakteru, przez co trudno znoszą długotrwały stres. Niekiedy panowie mają również zawyżone poczucie męskości, chcą być w każdej chwili gotowi do odbycia stosunku. Nieudany seks wpływa więc na ich psychikę i obniżenie pewności siebie. Przez co właśnie pojawiają się zaburzenia erekcji na tle psychogennym. Kiedy u takich mężczyzn pojawi się osłabiona erekcja, często zaczynają oni panikować i uważają takie zjawisko jako osobistą porażkę. Boją się kolejnych prób współżycia, mają także obawy przed chorobami i bezpłodnością. Silny stres doprowadza do kolejnych niepowodzeń. Doprowadza to wtedy do większych frustracji i stresu, co z kolei jeszcze bardziej pogłębia problem impotencji psychogennej. Zaczynają oni wpadać w kompleksy i zaprzestają prób odbywania stosunków z partnerką. Boją się kompromitacji w oczach kobiety i jej braku zrozumienia. Rozładowują swoje napięcie seksualne jednie przez masturbację, aczkolwiek nie jest to żadne rozwiązanie. Niekiedy zaburzenia erekcji dotykają również taką aktywność seksualną jak masturbacja.

Jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się zaburzeń na tle psychogennym?

  • zbyt częsta masturbacja
  • depresja oraz zaburzenia nerwicowe
  • długotrwały stres (kłótnie w związku, problemy rodzinne, problemy na studiach czy w pracy)
  • brak zadowolenia z aktualnego życia seksualnego
  • przemęczenie organizmu, brak kondycji fizycznej, mała ilość snu

Kiedy można zdiagnozować zaburzenia o podłożu psychogennym?

Przyczyny psychogenne takich zaburzeń można podejrzewać, zwłaszcza jeśli problemy z erekcją pojawiły się w młodym wieku. W przypadku kiedy nasilają się w danych sytuacjach i powiązane są z jakimiś kłopotami, natomiast pomimo tego obecne są poranne czy też spontaniczne erekcje. Ponadto, aby potwierdzić psychogenne zaburzenia wzwodu, specjalista może wykorzystać do tego pewne metody diagnostyczne. Może to być:

  • test farmakologiczny- mężczyźnie wstrzykuje się lek wazoaktywny do ciała jamistego, działa on poprzez rozszerzenia naczyń, przez co krew dopływa do penisa i następuje erekcja. Jeśli wzwód pojawi się po niewielkiej dawce leku wówczas jest to oznaka, iż zaburzenia wynikają z podłoża psychogennego.
  • ocenę nocnych wzwodów prącia- mężczyźnie zakłada się mankiet wokół penisa, który mierzy różnice średnicy w trakcie erekcji, jakie pojawiają się w fazie snu REM. Penis powinien powiększyć się o minimum 11,5 mm kilkakrotnie w trakcie snu, wtedy można uznać, iż zaburzenia wzwodu wynikają u pacjenta właśnie z jego psychiki.

W jaki sposób poradzić sobie z impotencją psychogenną?

Mężczyzna musi zrozumieć przede wszystkim, iż mitem jest to, że powinien on być gotowy w każdym momencie do odbycia stosunku. Niemoc seksualna zdarza się każdemu, kiedy mężczyźnie towarzyszy stres czy przemęczenie. Aby móc przeciwdziałać tym zaburzeniom należy przede wszystkim zadbać o swój stan psychiczny i fizyczny. Warto więc znaleźć sposób radzenia sobie ze stresem, pamiętać o wypoczynku. Ponadto należy zrezygnować z używek, pomoże także aktywność fizyczna. Niekiedy jednak nawet zmiana trybu życia nie da zadowalających rezultatów, wtedy konieczna okazuje się pomoc seksuologa.

Leave a Reply

Your email address will not be published