Nie od dziś wiadomo, iż stosowanie pewnych leków pomimo poprawy stanu zdrowia, niesie ze sobą również ryzyko pojawienia się efektów ubocznych. Niektóre leki mogą wywoływać dosyć przykre działania niepożądane, w tym również zaburzenia potencji. Problemy z funkcjami seksualnymi występują zwłaszcza u panów zażywających leki przeciwdepresyjne, leki obniżające poziom cholesterolu i leki na nadciśnienie. Niestety pewne preparaty w znacznym stopniu pogarszają jakość życia seksualnego mężczyzny i kobiety. Osoba je przyjmująca nie jest w stanie uzyskać erekcji, a niekiedy cierpi również na obniżony popęd płciowy.

Leki a zachowanie sprawności seksualnej

Nie do końca znana jest lista środków farmaceutycznych, które oddziałują negatywnie na potencję. Działanie takich leków opiera się nie tylko na spadku sprawności fizycznej, ale również na zaburzenia wytrysku. Duża ilość schorzeń ogólnoustrojowych wiąże się także z dosyć dużym prawdopodobieństwie rozwoju zaburzeń wzwodu. Cały mechanizm erekcji jest bardzo skomplikowany i bierze w nim udział parę różnych hormonów. Dopamina odpowiada za funkcje seksualne, a serotonina zatrzymuje te funkcje. Istotne jest przede wszystkim bezproblemowe działanie testosteronu, który odgrywa ważną rolę w pobudzeniu organizmu. W przypadku zauważenia u siebie zaburzeń erekcji należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Pomoże on w dobraniu takich leków, które nie będą dawać tak uciążliwych skutków ubocznych w postaci zaburzeń wzwodu.

Jakie leki doprowadzają do zaburzeń erekcji?

1. Neuroleptyki

Środki przeciwpsychotyczne działają w sposób hamujący na układ dopaminergiczny i cholinergiczny, przez co wywołują zaburzenia potencji. Zazwyczaj takie efekty uboczne zauważyć można u osób stosujących środki zawierające w składzie fenotiazyny, pochodne tioksantenu oraz butyrofenonu. Jeśli takie leki wywołują dysfunkcje seksualne, wówczas wystarczy zmiana leków, które nie wywołują takich efektów ubocznych, mogą to być atypowe neuroleptyki.

2. Leki przeciwdepresyjne

Zaburzenia wzwodu u panów często wynikają z depresji, ale także są wynikiem przyjmowania leków walczących z nią. Stosowane leki mogą hamować funkcje seksualne w ośrodkowym układzie nerwowym, oddziaływać na struktury mózgu, które odpowiadają za przeżywanie reakcji seksualnych, działać także na gospodarkę hormonalną czy prącie. Takie efekty uboczne pojawiają się podczas terapii z wykorzystaniem leków z grupy SSRI. Rozwiązaniem może okazać się zmniejszenie przyjmowanej dawki, stosowanie terapii przerywanej albo leki zmniejszające nasilenie zaburzeń potencji, czyli żeń-szeń, sildenafil bez recepty, bupropiron czy amantadyna. W rzadkich przypadkach działania niepożądane pojawiają się przy zażywaniu mnianseryny, reboksetyny czy mirtazapiny.

3. Leki przeciwpadaczkowe

Najczęściej używane leki na padaczkę, wywołujące kłopoty ze wzwodem to: prymidon, klonazepam, karbamazepina, gabapentyna, fenobarbital czy fenytoina.

4. Środki używane w procesie leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego

Problem z potencją dotykają mężczyzn z nadciśnieniem tętniczym, w trakcie terapii z użyciem leków hipotensyjnych i leków moczopędnych. Jeśli chodzi o leki hipotensyjne, zaburzenia wzwodu powodują często beta-blokery, a zwłaszcza propranolol. Nie trzeba obawiać się takich działań niepożądanych w przypadku stosowania bisoprololu czy betaksololu. Problemy ze wzwodem dotykają także panów zażywających środków antyarytmiczne, wykorzystywane w zaburzeniach rytmu serca. W tej sytuacji istnieje możliwość zmiany przyjmowanych leków, które nie wywołają tak uciążliwych objawów. Jeśli taka opcja nie jest możliwa, wówczas lekarz może zalecić zmniejszenie dawki stosowanego preparatu. Jako wsparcie można zastosować produkty stymulujące wzwód, czyli sildenafil, tadalafil czy wardenafil.

5. Leki przyjmowane w schorzeniach urologicznych

Na zaburzenia erekcji cierpią panowie leczący się farmakologiczne z powodu przerostu gruczołu krokowego, nietrzymania moczu czy też osoby podczas leczenia hormonalnego raka gruczołu krokowego. Pomocą tutaj także okażą się środki doraźne w postaci leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5.

Leave a Reply

Your email address will not be published